Pomoc Pomoc

Jeśli masz pytanie:


Partnerzy

Poradnik inwestora

Witamy w poradniku inwestora!

Jeśli chcesz trafnie i w przemyślany sposób wydać swoje P$, aby zarobić wirtualne miliony, zapoznaj się z przedstawionymi poniżej wskazówkami.

Czym jest fundusz Venture Capital

Fundusz Venture Capital inwestuje pieniądze w przedsięwzięcia znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju (poszczególne stadia rozwoju przedsięwzięcia są opisane tutaj). Taki fundusz jest zakładany zwykle na okres około dziesięciu lat. W początkowej fazie zajmuje się głównie pozyskiwaniem nowych spółek potrzebujących pieniędzy na rozwój. Następnie, przez czas trwania inwestycji, przedsiębiorstwa rozwijają się przy pomocy pieniędzy inwestora, aż do momentu uzyskania przez nie stabilności finansowej.

Inwestor nie ogranicza się tylko do wsparcia pieniężnego przedsiębiorstwa. Służy swoim doświadczeniem, kontaktami, pomaga budować sprawny zespół zarządzający i razem z nim ustala strategię rozwoju firmy. Oczywiście nie wszystkie inwestycje kończą się sukcesem. Znacząca ilość firm niestety bankrutuje, a inwestor traci swoje pieniądze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w co najchętniej inwestują fundusze VC - przeczytaj ten dokument.

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na finansowanie kapitałem?

W porównaniu do kredytu, fundusz kapitałowy to drogie źródło pozyskania środków na rozwój. Jednak w przypadku niepowodzenia, przedsiębiorcy nie mają długów. W zamian za wsparcie finansowe fundusz otrzymuje udziały w firmie.

Jeśli firma bankrutuje, udziały funduszu tracą swoją wartość i nie ma możliwości odzyskania zainwestowanych pieniędzy. Natomiast w przypadku kredytu bankowego, przedsiębiorca musiałby go spłacać przez wiele lat.

Jak zainteresować fundusz Venture Capital

Aby fundusz VC zainteresował się przedsięwzięciem, powinno ono spełniać kilka kryteriów:

  • musi wykazywać duży potencjał wzrostu (fundusze nie będą inwestować w niewielkie firmy, które pozwolą tylko na stały dochód dla swoich pomysłodawców);
  • warunkiem jest przedstawienie inwestorowi biznesplanu;
  • dobra kadra zarządzająca, doświadczona i kompetentna;
  • przedsiębiorstwo powinno posiadać istotną przewagę nad konkurencją, w przeciwnym razie nie ma ono szansy na podbicie rynku i szybki wzrost;
  • przedsiębiorca powinien być gotowy na oddanie części władzy w firmie inwestorowi;
  • dodatkowym atutem są środki pieniężne założycieli zainwestowane w przedsięwzięcie, gdyż wskazują one na zaangażowanie zespołu.

Należy pamiętać, że fundusze VC zwykle nie inwestują w branże o nieuregulowanej sytuacji prawnej oraz w przedsiębiorstwa moralnie naganne lub kontrowersyjne. Więcej informacji na temat funduszy VC i ich strategii inwestowania znajdziesz w dokumencie Venture Capital - kapitał na start (copyright PARP).

Jeśli nie udało nam się zaspokoić Twojej ciekawości lub uświadomiłeś sobie, że masz świetny pomysł, który chcesz przedstawić prawdziwym funduszom VC, zapraszamy na stronę www.CambridgePYTHON.pl.

    Organizatorzy: